Wakacje na Ukrainie w lecie: pomysły na podróż

Letnie słońce i długo oczekiwane wakacje przyciągają podróżników spragnionych nowych wrażeń. Można w sposób bardziej tradycyjny cieszyć się wakacjami nad morzem, ale jest jeszcze jedna alternatywa – odkrywanie nieznanych zakątków naszego wschodniego sąsiada. Wakacje na Ukrainie zapowiadają się naprawdę ciekawie.

Festiwal Ceramiki w Opishnya

W Opishny odbywa się co jakiś czas na dużą skalę święto garncarstwa. Można tutaj nauczyć się, jak pracować z gliną, wziąć udział w różnych konkursach, skosztować lokalnej kuchni i, oczywiście, przywieźć do domu ręcznie robione pamiątki. Opishnya znajduje się w regionie Połtawy, 45 km od centrum regionu. Do Opishnya można dojechać z dworca kolejowego Połtawa Kijów pociągiem lub autobusem z dworca autobusowego nr 1 lub 2.
Ciesz się muzyką – słuchaj jazzu na Ukrainie

Na dużą skalę festiwal Jazz na Dnieprze odbywa się na wyspie Monastyrsky w mieście Dniepr. Drugi najbardziej znany festiwal tego typu odbywa się również we Lwowie końcem czerwca. Odwiedzający mogą usłyszeć światowe gwiazdy jazzu. Chcąc wziąć udział w wydarzeniach należy zarezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem, ponieważ festiwale cieszą się ogromną popularnością. Niemniej jednak należy liczyć się z ogromnym wzrostem cen za noclegi w tym okresie, nie raz nawet dwukrotnie.

 

Wakacje nad morzem Azowskim

Morze Azowskie serdecznie wita turystów już w maju i czerwcu. Zbiornik jest płytki i szybko się nagrzewa, więc podczas pełnych wakacji na plaży, przy ciepłej pogodzie, woda będzie ciepła znacznie wcześniej niż w innych kurortach na Ukrainie. Piaszczyste plaże Kirillovka, a także najdłuższa mierzeja Morza Azowskiego – Arabatskaya Strelka, są dobre dla rodzin z dziećmi. Nawet w sezonie nie ma tu zgiełku. Jest wiele ośrodków wypoczynkowych i pensjonatów. W samej Kiriłowce jest ich ponad 500. Najpopularniejszą dzielnicą Kyrylivki jest Mierzeja Fedotowa, a następnie Mierzeja Peresyp. Zejście do morza jest w tym miejscu łagodne ale jest głęboko- odpowiednie dla dorosłych, podobnie jest w Strilkovo i Shchaslyvtsevo. W przeciwieństwie do tych obszarów, w Gengirce i samym Genichesku konieczne jest przejście około 200-300 m na wygodną głębokość. Jeśli mówimy o infrastrukturze rozrywkowej, Arabatka i Kirillovka różnią się znacznie. W Genichesku, jednym z popularnych obiektów, jest tylko delfinarium „. Ale w Kirillovce znajduje się największy park wodny na Ukrainie „Wyspa skarbów”, delfinarium „Oscar”, cyrk jeździecki, park ekstremalny, terrarium i akwarium z egzotycznymi rybami, dwa parki rozrywki, kilka klubów nocnych i wiele kawiarni na starej drodze Mierzei Fedotowej, który stanowi promenadę w tym ośrodku.
Kirillovka koncentruje się głównie na aeroionoterapii – leczeniu morskim powietrzem o wysokiej zawartości soli. Ośrodek jest otoczony ze wszystkich stron morzem i ujściami rzek. Teoretycznie istnieje również leczenie błotem, ale w rzeczywistości ogranicza się ono jedynie do poradzieckiego sanatorium „Kyryliwka”. Również w Genichesku można się zregenerować – oprócz morza do tego celu służą źródła gorącego radonu.

Dojazd : pociąg Kijów – Henichesk kursuje przez cały rok. Autobusy i minibusy Kijów – Kyrylivka kursują regularnie w sezonie letnim. Wygodnie jest również jechać do Kyryliwki przez Melitopol – do Melitopola pociągiem, a następnie – minibusem. Koszty utrzymania : od 250 hrywien za pokój na kempingu klasy ekonomicznej do 3400 hrywien za pokój w luksusowych hotelach. Możesz dowiedzieć się więcej o cenach w ośrodkach rekreacyjnych w Kirillovka na stronie internetowej Kirillovka.Ukr .

Windsurfing w Berdiańsku

W kurorcie Berdiańsk nad Morzem Azowskim znajduje się wiele pensjonatów, sanatoriów i mini-hoteli. Jest tutaj również piękny park wodny i zoo „Safari” , w którym gromadzi się około 70 gatunków zwierząt i ptaków. Berdiańsk uważany jest również za stolicę windsurfingu. Warto zwrócić uwagę, że na Morzu Azowskim są lepsze warunki do uprawiania sportów ekstremalnych. Dojazd: do Berdiańska pociągiem lub autobusem. Koszt : zakwaterowanie od 450 hrywien za noc w hotelach w Berdiańsku , bilety do zoo 100-150 hrywien; godzina wypożyczenia windsurfingu – od 250 hrywien, szkolenie – 200-300 hrywien / godzinę.
Odessa – kultura, historia i plażowanie

Odessa przyciąga turystów latem plażami na każdy gust: dla młodych ludzi odpowiednia będzie Arkadia z eleganckimi klubami nocnymi. Na spokojniejsze wakacje polecane są Vidrada i Langeron .
Odessa to nie tylko relaks na plaży i słoneczne kąpiele, można tu również wiele zobaczyć i zwiedzić: ogromny port morski , kolorowa ulica Deribasowska , Primorsky Bulwar, Schody Potiomkinowskie. Warto również odwiedzić słynny, największy w Odessie bazar Privoz. Aby urozmaicić wrażenia, można zejść pod ziemię i zwiedzić odeskie katakumby.
Dojazd: do Odessy pociągiem lub samolotem. Koszt : ceny zakwaterowania zaczynają się od 700 hrywien, ponieważ hotele w Odessie są nieco droższe niż w innych miejscowościach wypoczynkowych.
Twierdza Akermańska i Centrum Kultury Wina SHABO

Miasto Biłgorod Dnistrowski (starożytna nazwa Akerman) znajduje się w pobliżu Odessy. W lecie jest to wspaniałe miejsce na relaks. Jego wizytówką jest słynna Twierdza Ackerman, której historia sięga XII-XV wieku. Forteca jest doskonale zachowana. Pod koniec czerwca zazwyczaj odbywa się tutaj festiwal muzyczny Fortress. Warto dodać, że na trasie pomiędzy Odessą a Biłgorodem znajduje się znane i cenione Centrum Kultury Wina Shabo, do którego grzechem byłoby nie wstąpić aby przyjrzeć się procesowi produkcji oraz degustować tutejsze wyroby znakomitych win i koniaków.

Dojazd : z Odessy pociągiem (1 godzina 40 minut) lub autobusem z dworca autobusowego (1,5 godziny). Istnieje wiele różnych opcji zakwaterowania.

Koblevo: morze i wino

W małej osadzie Kobleve w okolicy Nikołajewa można odpocząć nad morzem w mini-hotelach i prywatnych pensjonatach, których znajduje się tutaj dość dużo. W Koblevie istnieją dwie strefy: mołdawska, który jest zwykle polecana młodym ludziom spragnionym rozrywki i imprez, oraz strefa ciszej i spokoju – Nikołajew – idealna na spokojny wypoczynek z dziećmi. Jest tutaj także park wodn . We wsi znajduje się lokalna winiarnia produkująca wina marki Koblevo. Jak się dostać : latem z Kijowa jest autobus Kijów – Koblevo. Lub pociągiem z Odessy do Nikołajewa a stamtąd autobusem. Koszt : zakwaterowanie – od 300 hrywien dziennie. Bliżej wysokiego sezonu ceny rosną. Hotel warto zarezerwować z wyprzedzeniem.


Mierzeja Kinburn

W rejonie Nikołajewa i Ochakowa znajduje się niezwykłe miejsce – Mierzeja Kinburn . Znajdziemy tutaj białe piaszczyste plaże oraz intensywny aromat lasów iglastych i dzikich stepów. Powstał tu Narodowy Park Przyrody Białego Wybrzeża . Są to świetne miejsca do fotografowania: można wybrać się na wycieczki do miejsc, w których żyją różowe flamingi, białe czaple, pelikany, zobaczyć dziki olbrzymi las. Na Mierzei Kinburn znajdują się również lecznicze jeziora błotne. Dojazd: należy jechać z Odessy lub Nikołajewa do Ochakowa.

Ukraińska podróż w czasie – Olbia

Jeśli odpoczywasz nad Morzem Czarnym w okolicach Nikołajewa lub Ochakowa, konieczne wręcz jest przeznaczenie jednego dnia na zwiedzanie Narodowego Rezerwatu historyczno-archeologicznego „Olbia” . W VII wieku istniała tu starożytna kolonia grecka, a teraz można zobaczyć ruiny fortyfikacji, dzielnic miasta i świątyń. W odtworzonym budynku starej latarni morskiej znajduje się muzeum z najcenniejszymi znaleziskami archeologicznymi. Dojazd: do osady Parutine, gdzie organizowane jest wejście do rezerwatu, jeżdżą minibusy z Nikolajeva ze stacji Dachna (30 minut po drodze) i z Ochakowa (20 minut). Do rezerwatu obowiązują bilety wstępu.


Vilkove – ukraińska Wenecja

Być może najważniejszym powodem, dla którego poleca się wizytę w Vilkovem, jest naprawiona droga do Vilkova . Jest to jedyna tam trasa, która nie była remontowana od ponad 10 lat, co stanowiło jeden z głównych powodów porzucenia planów podróży do „ukraińskiej Wenecji” . Oczywiście nie należy spodziewać się tu kanałów weneckich, ale Vilkove z pewnością oczarowuje swoją atmosferą. Można tutaj spróbować ucha dunayka, pieczonej okoni i wielu innych lokalnych przysmaków. Znajduje się tutaj dobry targ rybny. Będąc w Vilkovem, warto zobaczyć kilometr zerowy . Jak się tam dostać : droga do Vilkove prowadzi przez dzielnice Kiliysky i Tatarbunary regionu Odessa. To jest droga T-16-28. Są autobusy z Odessy. Cena : noc w hotelu klasy ekonomicznej kosztuje od 370 hrywien za noc, w przytulnym domu 850-950 hrywien. Zarezerwuj hotel w Wilkowie z wyprzedzeniem.

Jeziora Szackie – ukraińskie Mazury

Malownicze Jeziora Szackie na Wołyniu mogą słusznie konkurować z wypoczynkiem nad morzem jeśli chodzi o rekreację. Są one częścią Szackiego Narodowego Parku Przyrody . Największym z 30 jezior grzbietu jest Świtaź, jego głębokość sięga 58 m, a woda jest tak czysta, że ​​nawet na głębokości 8 metrów widać piaszczyste dno. Zachód słońca na wyspie na jeziorze Świtaź to przepiękny spektakl wystawiany przez samą naturę. Na Szackich Jeziorach znajdują się cztery obszary rekreacyjne: „Grzbiet”, zalecany młodym ludziom;spokojniejszy „Svityaz”, traktat „Gushova” i „Sand”. Dojazd: pociągiem do Kowla, stamtąd minibusem do Szacka lub Svityaz. Pokoje zaleca się rezerwować z wyprzedzeniem w Szacku i Svityaz , ponieważ jest to bardzo popularne miejsce na pobyt w na Ukrainie w lecie.

Kresy.com - Wycieczki do Lwowa i na Ukrainę

Ukraińskie Karpaty nie tylko zimą

Letnie wakacje w Karpatach są nie mniej interesujące niż nad morzem.

Ogromną atrakcją może okazać się zdobywanie szczytów i wspinaczka na Hoverla – każdy pasjonat gór powinien wspiąć się na najwyższy szczyt Ukrainy, zwłaszcza że nie jest to najtrudniejsza trasa pod względem złożoności. Trzeba się do tego jednak odpowiednio przygotować.
Warto pojechać do Bukovel, ponieważ to nie tylko jazda na nartach i snowboardzie, ale także wiele korzyści na letnie wakacje.

Truskawiec, Morszyn i Myrhorod – to idealne miejsca do regeneracji i odpoczynku oraz reperacji zdrowia. Niepowtarzalna przyroda, zdrowotne wody, wyjątkowe powietrze. Ze względu na lecznicze właściwości wód Truskawca , Morszyna i Myrhorodu, sanatoria te znane są daleko poza Ukrainą. Ponadto prawie co roku miejscowości wypoczynkowe są ulepszane o nowe atrakcje. Na przykład Morszyn ozdobił zespół rzeźbiarski Konstantina Skrytutskiego .

Zdobywanie zamków i fortec na Ukrainie

Ukraina pełna jest zamków, twierdz i pałaców. Nie można wyobrazić sobie letnich wakacji bez odwiedzenia choćby jednego z tych historycznych zabytków. W całej Ukrainie znajduje się ponad 50 fortyfikacji i zamków wartych zobaczenia na żywo. Na zwiedzanie niektórych można poświęcić cały dzień, inne można zobaczyć w drodze z jednego miasta do drugiego.


Głowa Czackiego w Żytomierzu

W lecie warto odwiedzić jedno z najbardziej malowniczych miejsc – Kanion Żytomierza . Na brzegach rzeki Teteriv ujrzeć można dziwne, zalesione skały, z których jedna przypomina ludzką głowę. Ona właśnie nazywana jest „Głową Chackiego”, na którego cześć nazwana jest skała. Tutejsza przyroda jest doskonałym miejscem na piknik, a skały nadają się do wspinaczki. Dojazd: do Żytomierza pociągiem lub autobusem.
Góra Kremenec
W Izyum – na Górze Krzemieńcu w regionie Charkowa znajduje się wyjątkowe miejsce – góra Kremenec, najwyższa w regionie, geologiczny zabytek przyrody. Wspinając się po nim zobaczyć można piękną panoramę okolicy. Na samej górze znajdują się tajemnicze kamienne bożki, których pochodzenie jest wciąż nieznane, oraz pomnik ku czci Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Dojazd: z Charkowa do Izyum są autobusy i pociągi.

Jezioro Synewir na Zakarpaciu

W dziewiczych lasach Zakarpacia, na szczycie Góry Ozirnej znajduje się legendarne jezioro Synevir, rodzaj wizytówkiukraińskiego Zakarpacia. Jest bardzo głębokie i czyste, ze stromymi zboczami porośniętymi jałowcem i bukiem. Wszędzie są źródła, można pływać w górskiej rzece Tereblyi, a w sierpniu miejscowe lasy są pełne grzybów i jagód. Tylko rozbić namiot i cieszyć się niezapomnianymi wakacjami, obserwując rozgwieżdżone niebo, odbite w najczystszej wodzie. Dojazd: lepiej jechać samochodem do Mizhirya, a następnie – do Synevyrska Polyana. Możesz także zarezerwować transfer z Mizhirji lub Wołowiec, ale pewną część drogi do jeziora należy pokonać pieszo, ponieważ jest to już terytorium Narodowego Parku Przyrody.

Kąpiele w wodospadzie Szołochow

W odległości 55 km od Nikopola i 100 km od Dniepru znajduje się prawdziwy cud natury – kaskadowy wodospad Szołochow .To miejsce bywa również nazywane „Czerwonymi kamieniami”. Długość wodospadu wynosi około 14 metrów, woda rozpryskuje się wśród kamieni, ale wybór miejsca do pływania nie będzie trudny. Nie ma to jak letnia, orzeźwiająca kąpiel na łonie natury! Dojazd: lepiej jechać własnym transportem przez Pokrov, od Nikopola są minibusy.

7 komentarzy

  1. Wspaniałe przedstawienia, bardzo pouczające. Zastanawiam się, dlaczego przeciwległe specjaliści z tej branży nie uświadomić. Musisz kontynuować pisanie. Jestem pewien, że masz już bazę dla wielkich czytelników!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *